O Kolorach

Światło, jako fala elektromagnetyczna dociera do nas ze słońca, wnika w nas za pośrednictwem skóry i oczu sygnał ten dość szybko rejestruje nasz mózg. Kolor jest tą samą energią tylko w mniejszym natężeniu. Wywołuje reakcję na to, co rejestrują nasze oczy. Kolor to nic innego jak odbite światło,- widzimy je jak również czujemy, poprzez nasze zmysły. Kolory ciepłe mają wysoką energię i są najdłuższą falą ze wszystkich barw widzialnych. Chłodne niebieskie i fioletowe barwy mają niższą energię i co za tym idzie krótszą falę. Kolor to nic innego jak światło, pasywna energia słońca nie ma, więc wątpliwości, że ma oddziaływanie na nas.

Czy kolory odgrywają w naszym życiu kluczową rolę?

Większość otaczających nas rzeczy coś dla nas znaczy, ma większe lub mniejsze znaczenie.

Od kolorów wiele w naszym życiu zależy, mówią do nas jak i przez nas przemawiają. Zwróć uwagę,- językiem koloru jest mowa nastroju. Nasze samopoczucie poprawia się wiosną,

kiedy jest więcej słońca i więcej kolorów wkoło nas, nasze wibracje rosną, a my jesteś bardziej aktywni.

Dowiedz się, jaki wpływ i znaczenia mają poszczególne barwy, jak przemawia przez nas kolor naszego urodzenia.

Biel

Biel, którą widzą nasze oczy jest niczym innym jak najjaśniejszym odcieniem szarości.
Ma znaczenie również temperatura koloru białego, może mieć ona odcień zimny o zabarwieniu niebieskawym lub ciepły o zabarwieniu żółtym. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie, które wybieramy do pomieszczeń, czy lepszą barwą światła jest zimny czy ciepły odcień. To wpływa na nasze samopoczucie, w działalności zawodowej również na pracowników i klientów. Zdecydowanie barwa wpływa na prezentowany asortyment jak i na samopoczucie kupujących.

Sama biel świetnie łączy się ze wszystkimi kolorami, zarówno ciepłymi jak i zimnymi odcieniami kolorów. Biały zawiera wszystkie kolory w sobie i dlatego jako jeden z nielicznych nie ukazuje się w tęczy i jako jedyny kolor nie pochłania, a odbija światło.

W Polsce biała suknia jest symbolem czystości i niewinności. Panna Młoda w białej sukni idzie do ślubu. W białym kolorze podaje się zazwyczaj dzieci do chrztu. Koloratka księży również jest w białym kolorze to symbol zmartwychwstania.

Kolor biały oprócz zielonego najczęściej używany jest przez lekarzy i farmaceutów

W białym kolorze przedstawiane są postacie świętych, białe światło symbolizuje czystość i anielską energię.

Z drugiej strony biel symbolizuje pustkę, brak jak również nieobecność życia.
Górskie szczyty, lodowce kojarzą się z trudem przeżycia.

Biała energia i mowa koloru.

Kolor ten ma ochronny wpływ dla naszego ciała. Mówisz tym samym do innych podziwiaj, oglądaj, ale zbyt mocno się do mnie nie zbliżaj. Wpływa też na psychikę, - gorącym klimacie daje poczucie świeżości i wpływa chłodząco. Możemy też ubierać się na biało gdyż brud jest widoczny na białych ubraniach, możemy pod tym kolorem skrywać “brud psychiczny, bo odwrócić od niego uwagę również własną.
Nadmierna biel i bezkres bieli (np. na wyprawach u podróżników) szczególnie, gdy jest mało światła słonecznego powoduje depresję i nerwice Nadmierne stosowanie bieli w ubiorze i we wnętrzach, wyraża naszą wewnętrzną potrzebę ucieczki i ukrycia się przed innymi i sobą samym. Jeśli uwielbiasz biały kolor nie potrzebujesz z niego rezygnować, zadbaj o dodatki w odcieniach innych barw.

Czerwień

O Czerwieni, - najgorętsza ze wszystkich barw, to kolor życia, emocji i skrajnych uczuć. Uznawany za kolor ponad kolorem, ma on wiele znaczeń, często w zależności od kultury, - sprzecznych.

W Chinach symbolizuje, - szczęści i miłość. W czerwonej sukni panny młode biorą ślub wierzą w szczęście i powodzenie związku. W Afryce to kolor żałoby.

W Polsce głównie jest to kolor miłości, w dowód głębokiego i gorącego uczucia kupujemy czerwone róże, a symbolem walentynek są czerwone serca. To kolor kojarzony z pasją, domeną czerwieni jest życie, piękno i witalność.

Z drugiej jednak strony jest to kolor aktywny, - czerwone samochody mają charakter sportowy, często jest to kolor wiązany z agresją. Barwa czerwona użyta w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką.

Wpływ tej barwy na nas
Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, chłodzące i pastelowe.

Czerwony jest kolorem dynamiki i przyciąga uwagę, pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń.

Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy "okazje" są opisane przede wszystkim na czerwono.

Czerwień jest kolorem czakry korzenia. Symbolizuje pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości, wiązany jest też z lękiem i niepokojem.

Ciekawostka
W „Journal of Personality and Social Psychology” opublikowano ciekawe badania wykazujące męskie preferencje wobec koloru czerwonego. To, co było dla kobiet tajemnicą, uzyskało teraz naukowe, psychologiczne potwierdzenie najłatwiej poderwać mężczyznę, - kobiecie ubranej w czerwień! To ona ma większe szanse na randkę w cudownej oprawie, w eleganckiej restauracji, mężczyźni są skłonni wydać więcej. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje, być może jest to energia kojarzona z seksualnością, a może odzywają się dawne wzorce, kiedy to mężczyzna zdobywał i polował, a czerwone mięso było podstawą pożywienia ludzi pierwotnych

Osoby urodzone w czerwonej energii cechuje dynamika i predyspozycje, by być liderem. W życiu kierują się intuicją i to ona pomaga im podejmować większość trafnych i kluczowych decyzji. Czują się nieco samotne i nie do końca rozumiane.

Wiedzą, co zrobić, by osiągną to, czego pragną. Wyznaczają sobie wciąż nowe cele i wyzwania dążą do nowych odkryć. Potrafią przekonać innych do własnych projektów, mają silną osobowość i zawsze pozostają sobą. Są nieco uparte, a czasami nawet mogą być despotyczne, odbierane, jako osoby nieprzewidywalne i zamknięte w sobie. Z pewnością nie pozostaną niezauważone ich energia przywódcy, obrońcy i przewodnika przyciąga ludzi. Osoby urodzone w energii koloru czerwonego potrzebują ograniczać ten kolor w swoim otoczeniu, wnętrzach i ubiorze, inaczej nadmiar tej aktywna energia może być powodem stresu, wybuchowości i nerwowości. Może być też przyczyną przepracowywania się i zmartwień.

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy łączy barwę czerwieni i żółci. Dlatego też jest kolorem podrzędnym, nazwa została mu nadana od owocu – pomarańczy i często jest używana, jako oranż. Kolor ten należy do barwy ciepłej, aktywnej i jaskrawej. Jest jednym z najradośniejszych kolorów. Wprowadza w nas dobry nastrój i kojarzy się z żywnością. To barwa często wykorzystywana w restauracjach i punktach usługowych, gdyż uprzyjemnia czas i zachęca do ponownego odwiedzenia miejsca.

Kolor pomarańczowy to symbol spontaniczności, zdecydowania i optymistycznego podejścia do życia. Jest to barwa pozytywnych myśli, motywuje do działania, podnosi poczucie własnej wartości.
Osoba, która wybiera kolor pomarańczowy jest kompetentna dobrze zorganizowana, jednocześnie bardzo aktywna i niecierpliwa. Kolor ten to atrybut smakosza, człowieka, który ceni i dostrzega własną wartość i bierze z życia to, co najlepsze, nie zrażają go też porażki.

Osoby z tą energią sprawdzą się, jako architekci, projektanci lub handlowcy, znajdą w swojej pracy spełnienie. Sami dla siebie są inspiracją i napędem - ich cel to wykonać zadanie i tego celu potrzebują zawsze w życiu. Kochają porządek, nie znoszą nieładu ani w domu, ani w pracy - przyprawia ich on o depresję.

Ta barwa jest domeną osób porywczych i szybko działających, symbolizuje siłę, ogień, pobudzenie, przedsiębiorczość.

Z drugiej strony to również kolor dobrych wspomnień kojarzy się z zachodemi słońca, a więc z miłymi wspomnieniami z wakacji.

W wystroju wnętrz symbolizuje słońce i radość. Sprzyja dobremu nastrojowi. Kolor pomarańczowy we wnętrzu rozświetli dom, a latem przywoła klimat ciepłych krajów. Wnętrze, w którym na dobre zagościł kolor pomarańczowy, to akumulator energii dla spragnionych słońca.